'La forma del agua', la cinta fantàstica de Guillermo del Toro, es va coronar com la gran triomfadora en la 90ª edició dels Oscar en guanyar quatre guardons, entre ells el de millor pel·lícula i el de millor director per al cineasta mexicà. Frances McDormand i Gary Oldman van complir també amb els pronòstics i es van endur els guardons com a millor actriu i millor actor, respectivament, en una gala conduïda per Jimmy Kimmel i que va comptar amb poques sorpreses en el seu palmarès i amb constants reivindicacions en favor de la igualtat i la diversitat.
El film fantàstic de Guillermo del Toro, que va aconseguir en total quatre guardons (pel·lícula, direcció banda sonora i disseny de producció), es va imposar a "Tres anuncios en las afueras", l'altra favorita, com també a "Dunkerque", "Call me by your name", "Los archivos del Pentágono", "Dejame salir", "El instante más oscuro", "Lady Bird" i "El hilo invisible".
Tots els guanyadors dels Oscars
Millor pel·lícula
La forma del agua
Millor direcció
Guillermo del Toro (La forma del agua)
Millor actor
Gary Oldman (El instante más oscuro)
Millor actriu
Frances McDormand (Tres anuncios en las afueras)
Millor actriu de repartiment
Allison Janney (Yo, Tonya)
Millor actor de repartiment
Sam Rockwell (Tres anuncios en las afueras)
Millor guió
Jordan Peele (Déjame salir)
Millor guió adaptat
James Ivory (Call Me by Your Name)
Millor pel·lícula de parla no anglesa
Una mujer fantástica (Chile)
Millor pel·lícula d'animació
Coco
Millor fotografia
Roger Deakins (Blade Runner 2049)
Millor banda sonora
Alexandre Desplat (La forma del agua)
Millor cançó
Remember Me de Kristen Anderson Lopez & Robert Lopez (Coco)
Millor muntatge sonor
Alex Gibson & Richard King (Dunkerque)
Millor mescla de so
Mark Weingarten, Gregg Landaker & Gary A. Rizzo (Dunkerque)
Millor disseny de producció
Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin & Shane Vieau (La forma del agua)
Millor vestuari
Mark Bridges (El hilo invisible)
Millor edició
Lee Smith (Dunkerque)
Millors efectes especials
John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer (Blade Runner 2049)
Millor maquillatge i perruqueria
Kazuhiro Tsuji, David Malinowski & Lucy Sibbick (El instante más oscuro)
Millor documental
Icarus
Milor curt documental
Heaven is a Traffic Jam on the 405
Millor curt de ficció
The Silent Child
Millor curtmetratge d'animació
Dear Basketball